AT89S52-24AU 8-bitMicrocontrollerwith 8K BytesIn-SystemProgrammableFlash
Contact Now
Shenzhen Filetti Technology Co., LTD
Visit Website
City:shenzhen
Country/Region:china
Contact Person:MrSun
Contact Now
Ask Latest Price
Video Channel
Brand Name :MICROCHIP
Model Number :AT89S52-24AU
Certification :rohs
Place of Origin :CN
MOQ :1
Price :consult with
Payment Terms :T/T,Western Union
Supply Ability :100000
Delivery Time :5-8days
Packaging Details :T/R
Product Category :MCU
Max Speed (MHz) :24MHz
Data Bus Width :8 Bit
Program Memory Size :8KB
Data RAM Size :256Byte
operating voltage :4V~5.5V
Number of I/Os :32
more
Add to Cart
Find Similar Videos
View Product Description
Features
  • Compatible with MCS®-51 Products
  • 8K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory– Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
  • 4.0V to 5.5V Operating Range
  • Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz
  • Three-level Program Memory Lock
  • 256 x 8-bit Internal RAM
  • 32 Programmable I/O Lines
  • Three 16-bit Timer/Counters
  • Eight Interrupt Sources
  • Full Duplex UART Serial Channel
  • Low-power Idle and Power-down Modes
  • Interrupt Recovery from Power-down Mode
  • Watchdog Timer
  • Dual Data Pointer
  • Power-off Flag
  • Fast Programming Time
  • Flexible ISP Programming (Byte and Page Mode)
  • Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Symbol Position Function
Symbol Position Function
IE.6 Reserved.
ET2 IE.5 Timer 2 interrupt enable bit.
ES IE.4 Serial Port interrupt enable bit.
ET1 IE.3 Timer 1 interrupt enable bit.
EX1 IE.2 External interrupt 1 enable bit.
ET0 IE.1 Timer 0 interrupt enable bit.
EX0 IE.0 External interrupt 0 enable bit.
Packaging & Shipping
Frequently Asked Questions
How to obtain the price?
What is your delivery time?
What are your payment terms?
Factory pricing with 30% deposit and 70% balance payment via T/T before shipment.